Coach Warszawa: Blog - coaching czyli coachingowy sposób na rozwój osobisty i zawodowy - wszystko o takim zjawisku jakim jest coaching, a w szczególnosci life coaching czyli coaching personalny lub inaczej coaching rozwoju osobistego, a także coaching kariery, coaching biznesowy i finansowy. Poznaj metody coachingowe, obierz kurs na rozwój osobisty i zawodowy...
| < Wrzesień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Ostatnie wpisy
Kategorie: Wszystkie | coaching | kreatywność | rozwój osobisty
RSS

coaching

niedziela, 24 lutego 2013

Coraz częściej w obszarze rozwoju osobistego i zawodowego, coaching zajmuje miejsce tradycyjnego szkolenia czy doradztwa. Można powiedzieć, iż obecnie przeżywamy istny boom coachingowy. Powstają najróżniejsze szkoły i odmiany coachingu. Coaching coraz śmielej wdziera się w rozmaite, i wydawałoby się czasem całkiem odległe, sfery ludzkiej aktywności, zataczając coraz szersze kręgi, począwszy od coachingu rozwoju osobistego czyli coaching personalnego, inaczej zwanego życiowym, poprzez coaching zawodowy czyli coaching kariery, coaching zmiany, coaching biznesowy, coaching finansowy, coaching nawyków żywieniowych, coaching relacji, coaching organizacji, coaching sprzedaży, coaching przywództwa czy coaching edukacyjny. Dodatkowo sesje coachingowe mogą być prowadzone indywidualnie bądź grupowo (coaching indywidalny bądź grupowy). Metodami coachingowymi posługują się równocześnie trenerzy rozwoju osobistego jak i trenerzy biznesu, a także managerowie, zarówno w stosunku do kształtowania indywidualnych relacji z pracownikiem jak i do zarządzania całym zespołem. Trudno w tym wszystkim się nie pogubić.

Jakby tego wszystkiego było mało, nie ma jednej jedynej prawidłowej, usankcjonowanej, „uświęconej” metody prowadzania coachingu, istnieje natomiast wiele, działających na równych prawach, szkół i podejść coachingowych.

Czym zatem jest ten tajemniczy coaching, na czym polega ta metoda, jaki jest jej cel i czy ma nam coś wartościowego do zaoferowania?

Przede wszystkim celem coachingu jest pozytywna zmiana. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, aby w wybranej sferze życia można było dokonać znaczących postępów i wymiernych osiągnięć. Idea coachingu zasadza się na przekonaniu o istnieniu kreatywnego potencjału w każdej jednostce ludzkiej, który to potencjał może być, na skutek procesu coachingowego, wykorzystany do dokonania twórczych zmian w wybranych obszarach. To po stronie klienta poddanego procesowi coachingu tkwią wszystkie odpowiedzi i rozwiązania. Rolą coacha jest takie kierowanie całym procesem coachingowym, aby poprzez nieschematyczne, innowacyjne, inspirujące pytania, które otwierają klientowi drogę do sformułowania i osiągania ambitnych, ale zgodnych z jego wartościami i światopoglądem, celów. Efektem dobrze przeprowadzonego coachingu jest więc transformacja klienta, która skutkuje wzrostem skuteczności i efektywności jego działań, a także owocuje zwiększeniem świadomości własnych kompetencji i mocnych stron. To klient zatem a nie caoch jest inowatorem i ostatecznym sprawcą przemian w wybranych sferach własnej egzystencji. Celem coachingu jest zatem konstruowanie zgodnego z naszymi przekonaniami i wartościami, o wiele bardziej twórczego życia, które lepiej odpowiada naszym potrzebom, predyspozjom, kompetencjom i talentom.